Поради батькам під час карантину або як зберегти психічне здоров’я сім’ї/Files/images/91031680_869648313552604_397190174578049024_o.jpg

Звичайний ритм життя українських сімей змінився, адже в країні запровадили карантинні заходи. До Вашої уваги декілька порад, як вберегти психічне здоров’я сім’ї і не розсваритися та як організувати життя у стінах власного дому під час карантину?

Сучасній людині дуже складно перебувати в умовах карантину, адже ми маємо відмовитись від звичного ритму життя, соціальних контактів, перейти працювати і навчатися в он-лайн формат і навчитися перебувати з всіма членами сім’ї в одному просторі. І звичайно, в кожного може виникнути стрес на події, які відбуваються в світі.
У психології існує п'ять стадій прийняття стресової події, які цілком можна застосувати й до прийняття пандемії коронавірусу:
1. Заперечення, яке фактично рятує психіку від гостроти удару на початку. На кшталт «так це десь там, у китайців», «до нас не дійде».
2. Злість — маркер болю: несправедливо й боляче, цього не має бути, пошук винних.
3. Торг — дії направленні на ухилення від удару (ознайомлення з рекомендаціями МОЗ, симптомами, покупка антисептиків і масок).
4. Депресія — приходить повне усвідомлення того, що відбувається насправді.
5. Прийняття — інтенсивність емоцій поступово знижується, з’являється можливість подивитися на світ навколо й спробувати жити по-новому.
Кожен з нас, напевно, тим чи іншим чином проходить ці стадії. І дуже важливо поряд з дотриманням виконання рекомендацій МОН, правил гігієни, ізоляції, не забувати про психічне здоров’я дітей та батьків під час карантину.

Отже, яких правил потрібно дотримуватись?

1. Режим дня (вставати і лягати в один і той же час, денний сон (якщо він був у дитини до карантину), збалансоване харчування, чергування розумового і фізичного навантаження).

2. Планування дня. Адже коли день сплановано і діти знають, що за чим потрібно робити, що їх очікує, то відчувають себе в безпеці. Тому потрібно спланувати день, включивши багаторазові процедури гігієни, навчання через он-лайн ресурс, самостійне опрацювання матеріалів, ігри, прогулянки та провітрювання кімнат, фізичну зарядку тощо.

3. Розподіл прав та обов'язків кожного члену сім'ї на час карантину, незалежно від віку.

4. Простір для кожного. Створіть невеликі зони (простори) для кожного члена сім’ї - для роботи, навчання, гри, відпочинку. Важливо, щоб кожен мав можливість відпочити наодинці.

5. Дотримання «інформаційної дієти» — достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій.

6. Поговорити на тему вірусів. В дитини, так само, як і у батьків, можуть виникати емоції страху та тривоги. Пояснити, що боятись чи тривожитись – це НОРМАЛЬНО! Страх - емоція, яка дозволяє уберегти людину від небезпеки. Надавши дитині інформацію про коронавірус, відповідно до її віку, ви зменшите її страх!

7. Доступна інформація. Інформація має бути доступною і зрозумілою для дітей, відповідно їхнього віку. Можна показати мультики про віруси. Обов’язково потрібно відповідати на запитання дітей, подаючи збалансовану інформацію, без емоційного (тривожного) забарвлення. Якщо Ви взагалі не надасте інформації, діти схильні вигадувати зайві страшні історії. Проте забагато інформації також може стати причиною додаткової тривоги. Підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти та фейки.

8. Час для спільних ігор. Виділіть час для спільних ігор з дітьми. Важливо, щоб вам всім було цікаво! Проте не забувайте давати дітям час для відпочинку, самостійних ігор та нудьги. Адже, коли дитина має можливість нудьгувати, то в неї розвивається фантазія і виникає багато цікавих ідей.

9. Не забувайте про час для себе. Кожного для робіть справи «для душі».

10. Пама’ятайте, що карантин - це можливість зробити те, що давно планували.

11. Спілкуйтеся!!!

Спокійного Вам карантину. Використайте його з користю! Мийте руки і бережіть себе!!!

З любов'ю у серці, дитячий психолог Людмила Семеняка!

Кiлькiсть переглядiв: 131